هود میکروبی یا هود لامینار با استفاده از فیلتر هپا با راندمان بالا در محفظه داخلی هود محیطی بدون آلودگی را فراهم مینماید تا هم نمونه داخل هود و هم کاربر در شرایطی امن از هر گونه آلودگی میکروبی و بیولوژیکی و میکرواورگانیسم های خطرناک محافظت بشوند.

 


اساس کار دستگاه:
انکوباتور یخچال‌دار به دستگاهی گفته می‌شود که جهت رشد و نگهداری میکروارگانیسم‌ها در فضایی مناسب مورد استفاده قرار می‌گیرد و با دمای یکنواختی طراحی شده است. 
از پرکاربردترین موارد آن می‌توان به انکوباسیون محیطی برای کشت باکتری، قارچی و ویروسی اشاره کرد. 
از دیگر مصارف این دستگاه، خشک کردن ظرف‌ها در آزمایشگاه‌های تشخیص طبی و کنترل کیفی و همچنین تست کردن مصرف‌های عمومی و لوازم صنعتی می‌باشد. 
انکوباتور آزمایشگاهی یخچال‌دار اسم‌های دیگری نظیر اینکوباتور، خشک کن، اتاقک نگهداری سرم و خون، اتو و انکوبه را هم دارد. 
محدوده دمایی که برای انکوباتور معمولی قابل کنترل است، از مثبت 35 درجه تا مثبت 65 درجه می‌باشد. 
در صورتی این محدوده دمایی در انکوباتور یخچال‌دار از منفی 5 تا مثبت 65 درجه سانتی‌گراد است. البته بدون اینکه دمای محیط در نظر گرفته شود. 
در دمای مثبت 25 درجه سانتی‌گراد می‌توان از انکوباتورهای یخچال‌دار استفاده کرد، اما برای نوع معمولی آن در دمای بالاتر از 37 درجه سانتی‌گراد امکان پذیر است.
 


 

اساس دستگاه:
شیکر انکوباتور یا انکوباتور شیکردار در واقع ترکیب دستگاه‌های شیکر و انکوباتور است. که علاوه بر کنترل دمای درون محفظه، امکان هم خوردن محلول به صورت اوربیتالی یا دورانی را نیز مهیا می‌کند. 
این دستگاه تقریبا برای رشد هر گونه سلولی از جمله محیط‌های کشت باکتری ، محیط‌های کشت بافتی و مخمر استفاده می‌شود. 
دستگاه شیکر دارای یک حرکت تکان‌‌دهنده دایره‌ای با سرعت آهسته ( 500 - 25 دور در دقیقه) است. 
به منظور فراهم‌ کردن شرایط بهینه برای رشد سلولی، لرزشی برای ترکیب اکسیژن و توزیع یکنواخت مواد مغذی در کل محیط کشت لازم است. 
این کار اغلب با قرار‌ دادن یک شیکر جدا در داخل دستگاه انکوباتور انجام می‌شود، اما انکوباتورهای شیکر دار معمولا دارای کنترل های دقیقی جهت کنترل دما و سرعت میباشند. 
شیکر انکوباتور معمولا از جهت نوع حرکت به صورت دورانی، اوربیتالی، رفت و برگشتی تقسیم می‌شوند و از نظر حجم نیز در سایز‌های متفاوت تولید می‌شوند.
کاربرد دستگاه:
دستگاه شیکر انکوباتور آزمایشگاهی عمدتاً جهت رشد سلول‌ها از جمله محیط‌های باکتریایی، بافتی و مخمر مورد استفاده قرار می‌گیرد.
 


6.0.9.0
گروه دورانV6.0.9.0